Cumhuriyetçiler, Biden’ı ifadeye çağırdı

James Comer, ABD Başkanı’na “Sizi, ailenizin gelir kaynaklarıyla bağlantınızı yemin altında açıklama fırsatına sahip olacağınız kamuya açık bir duruşmaya katılmaya davet ediyorum” diye yazdı.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin, ABD Başkanı Joe Biden’a azil soruşturması açılmasına yönelik yürüttüğü sallantıdaki inceleme kapsamında Gözetim Komitesi Başkanı James Comer, Biden’ı kamuoyu önünde ifade vermeye davet etti.

Bu davet, başkanın oğlu Hunter Biden’ın kapalı kapılar ardında alınan ifadesinde Cumhuriyetçilere istediklerini vermemesinin ardından yapıldı; ABD Başkanı’nın, başkan yardımcısı olduğu dönemde ailesinin yabancı iş anlaşmalarından mali yarar sağladığına dair henüz kanıt bulamadılar.

Comer, Biden’ı 16 Nisan’da ifadeye davet etti ki ABD Başkanı’nın bu daveti kabul etmesi pek olası görünmüyor.

7 sayfalık bir mektupta Comer, “Sizi, ailenizin gelir kaynakları ve bu gelirleri elde etmek için kullandığı araçlarla bağlantınızı yemin altında açıklama fırsatına sahip olacağınız kamuya açık bir duruşmaya katılmaya davet ediyorum” diye yazdı.

Bildiğiniz üzere Başkan Ford’un Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Ceza Adaleti Alt Komitesi önünde 1974’te verdiği ifade de dahil, sizden önceki başkanlar da Kongre komitelerine ifade verdi.

Senato Tarih Ofisi’ne göre ABD başkanları toplam üç kez ifade verdi.

20 Mart’ta Comer’ın Biden’ı davet edeceğini belirtmesi üzerine Beyaz Saray Sözcüsü Ian Sams şöyle demişti:

“Comer, 20’den fazla tanığın ABD Başkanı’nın yanlış bir şey yapmadığına dair ifade verdiğini biliyor. Kendisine ulaşan yüz binlerce sayfalık kayıtların, öne sürdüğü yanlış iddiaları çürüttüğünü de biliyor. Bu, ölü bir azil soruşturmasının sonundaki üzücü bir gösteri. Bugünlük bu kadar yeter, dostum.”

Gözetim Komitesi Demokratları ise perşembe günü X’te “Cumhuriyetçi Parti azil soruşturması açılmasını sağlayacak bir suç bulamadı, kanıtlar komik bir şekilde çarpıtıldı, büküldü ve artık sağcı medya bile tüm akrobatik kıvrılmaları ve komik kaçışları kınıyor. Cumhuriyetçi Parti’nin azil soruşturması açmaya yönelik incelemesi tam bir sirk. Çadırı toplama zamanı geldi” diye yazmıştı.

Eski Başkan Donald Trump’ın atadığı ve Hunter Biden’ı soruşturan özel yetkili savcı, ABD Başkanı ve Hunter Biden’ın Ukrayna merkezli bir enerji şirketinden 5’er milyon dolar rüşvet aldığına dair yalan söylediği iddiasıyla eski bir FBI muhbirine yasal suçlama yöneltince, azil soruşturması açmaya yönelik inceleme bir başka gerilemeyle daha karşılaşmıştı.

Hunter Biden geçen ay verdiği ifadede babasının hiçbir zaman iş anlaşmalarının parçası olmadığını söylemişti. Bu ay da kamuya açık bir şekilde ifade vermeyi reddetmişti.

Hunter Biden’ın avukatı Abbe Lowell, Comer’a mektubunda “Apaçık medya için planlanmış etkinliğiniz düzgün bir yargılama değil, oyun bittikten sonra Hail Mary pası (Amerikan futbolunda genellikle son çare olarak atılan, başarı ihtimali düşük bir pas -çn.) atmaya yönelik bariz bir girişim” diye yazmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x